KATEGORIE

Zakynthos to magiczna wyspa, pełna urokliwych wiosek, zielonych zboczy górskich, koronkowych plaż.

Tę piękną wyspę postanowiliśmy odwiedzić w czerwcu. Po przybyciu do hotelu i załatwieniu formalności związanych z zakwaterowaniem, wybieramy się na krótką przechadzkę po turystycznym Argasi aby poczuć klimat Grecji.

Argasi - Vasilikos - Gerakas

Hotel składa się z trzech kompleksów ,położony jest na wzgórzu skąd rozpościera się fantastyczny widok na wyspę. Schodząc drogą w dół mijamy kilka tawern i mnóstwo sklepów z pamiątkami po kilku minutach docieramy nad brzeg morza, gdzie znajdują się szczątki starego mostu z arkadami zbudowanego ok 1885 r. Oddalając się od Argasi droga wspina się pod górę i plaża rozciąga się u naszych stóp . Z prawej strony widzimy gaje oliwne a po lewej morze Jońskie mieniące się wieloma odcieniami niebieskiego koloru.

Kolejne dni upłynęły nam na rozkoszowaniu się plażami, każda inna, piękna , niepowtarzalna .Do tego celu wypożyczyliśmy quada z jednej z wielu wypożyczalni znajdujących się w miasteczku . Wyjechaliśmy zaraz po śniadaniu, zabierając ze sobą stroje plażowe ,ręczniki i oczywiście nieodłączny aparat fotograficzny . Jadąc krętymi wąskimi drogami kierujemy się w stronę Vasilikos , które składa się z małych osiedli.Droga prowadzi przez las piniowy , napotykamy przyjaznych Greków. Rozgałęzienia drogi prowadzą na przepiękne plaże.

Pierwszą, którą odwiedzimy to Porto Zoro piaszczysta z licznymi tawernami nad brzegiem morza , nieco dalej znajduje się Banana Beach z płytką wodą i dziesiątkami metrów szerokości. Na jasnym piasku wyrastają delikatne lilie morskie. Na dachach restauracji są rozrzucone białe materiały (gazy),które pięknie falują pod wpływem ciepłego wiatru a ogromne drewniane hamaki zapraszają do odpoczynku.

Opuszczając Banana kierujemy się do następnej plaży Ag. Nikolaos. Z lewej strony plaży znajduje się kaplica Ag.Nikolaos. Drogą , którą jechaliśmy dotychczas rozgałęzia się i prowadzi do Porto Roma i plaży Gerakas. Plaża Gerakas jest miejscem składania jaj chronionego żółwia morskiego Caretta-Caretta .W wielu miejsach plaży znajdują się małe siatki druciane zabezpieczające gniazdo złożenia jaj żółwia. Plaża chroniona jest przez wolontariuszy , można na niej przebywać do godź 19. Otoczona jest czerwonymi skałami przylądka.

Należy też wspomnieć o kuchni greckiej, która jest pyszna i lekkostrawna . Głównymi składnikami są czosnek, pomidory, oliwa z oliwek, zioła, papryka , oliwki, z mięs baranina i ryby . Do każdego posiłku na lepsze trawienie obowiązkowa jest lampka wina. Greckie potrawy to pasta z bakłazana ,ser feta, sałatka grecka, musaka,souvlaki, tzatziki, dolmades (greckie gołąbki)gyros, kebab . Przepyszna kawa mrożona Frappe doskonała na upały i słynne ciasto filo.

Zakintos stolica wyspy Zakynthos - Exo Chora - Porto Limnionas - Kambi

Aby zwiedzić dokładniej wyspę korzystamy z usług miejscowego biura prowadzonego przez Polaków. Dzień zaczynamy od zwiedzania stolicy wyspy :Plac Solomosa z kościołem Św. Mikołaja ,pomnik greckiego wieszcza Dionisosa Solomosa i Statuę Wolności. Następnie udajemy się na Plac Św.Marka i przechadzamy się wąskimi uliczkami mijając grupki Greków grających w karty i popijających kawę. Życie na wyspie płynie leniwie, nikt się nie spieszy. Następnie udajemy się na Bochali - wzgórze Strani , pełne bujnej zieleni gdzie roztacza się piękna panorama na wyspę.

Grecy są bardzo religijnym narodem. Obchodzą mnóstwo świat ale najbardziej celebrowanym jest 17 grudnia data śmierci patrona wyspy Agiosa Dionysiosa i 24 sierpnia przeniesienia jego szczątków ze Strofades do Zakynthos. Święte relikwie znajdują się w klasztorze św. Dionisosa.

Jeżdżąc po wyspie zatrzymujemy się w maleńkich wioskach podziwiając ich architekturę. Uliczki są tak wąskie ,że mieści się jedno auto nie obowiązują tutaj przepisy ruchu drogowego , panuje zasada większy ma pierszeństwo . Docieramy do słynnej wioski Exo Chora gdzie znajduje się malowniczy dom Popa oraz najstarsze drzewo oliwne liczące 2,5 tyś lat. Jadąc dalej krętymi stromymi drogami naszym oczom ukazuje się Porto Limnionas . Jest tam tawerna nad samym brzegiem morza z tarasem widokowym i malownicza laguna .W zielono blekitnych wodach morza Jońskiego można popływać, ponurkować lub po prostu rozkoszować się cudnymi widokami. Godnym odwiedzenia jest również najwyższy klifowy punkt wyspy 236 m.n.p.m we wsi Kambi. Na klifie jest przytulna tawerna ,zachód słońca z tego miejsca niepowtarzalny.

Navagio - Błękitne Groty - Porto Vromi

Rano zaczynamy kolejny dzień zwiedzania .Jedziemy busem do rodzinnej winiarni Solomos gdzie produkowane są różne gatunki win.Sympatyczny właściciel opowiada nam o procesie produkcji ,wprowadza nas do piwnic ,gdzie znajdują się dębowe beczki pełne trunku zaś na regałach leżakują wina .Następnie odbywa się degustacja czternastu gatunków win, kosztujemy też przepysznej oliwy z oliwek w której maczamy chleb. Rozkosz dla podniebienia , przystawka grecka. Na koniec wizyty kupujemy po kilka butelek win i oliwy ponieważ Solomos nie eksportuje swoich specjałów.

Następnym przystankiem jest plaża Xigia słynąca z podwodnych źródeł siarkowych stanowiących naturalne SPA. Dalej jedziemy do portu Agios Nikolaos skąd łodzią motorową płyniemy zwiedzać cudne Błękitne Groty. Płynąc podziwiamy łuki skalne , wpływamy do kilku grot gdzie woda ma kolor fluorescencyjnego błękitu . Fantastyczny widok. Chętni mogą popływać w grotach woda ma temperaturę 15 stopni.

Wracamy do portu gdzie busem jedziemy do maleńkiego portu z krystalicznie czystą wodą o odcieniu zieleni Porto Vromi i motorówką płyniemy w stronę Navagio Zatoki Wraku . Po kilku minutach docieramy na miejsce to co widzimy jest jak sen, nie do wiary ,że są takie miejsca na ziemi. Mamy to szczęście, że na plaży nie ma turystów , tylko kilka osób z naszej grupy. Zostajemy w raju godzinę korzystając z kąpieli w szmaragdowych wodach. Na plaży znajduje się wrak statku według legendy należał do piratów.

Następnym naszym celem jest górska wioska Anafonitria . Słynie z produkcji ręcznie tkanych dywanów , miodu pochodzącego z domowych pasiek , oliwy z oliwek z ziołami . Na miejscu zwiedzamy klasztor , degustujemy specjałów tutejszej ludności ,wszystkie te produkty można kupić.

Rejs na żółwie Caretta-Caretta

Rejs rozpoczynamy w porcie Agios Sosti . W zatoce Laganas udajemy się na poszukiwanie żółwi, widzimy kilka fantastycznych okazów, które wysuwają swoje główki na powierzchnię i obserwują zadowolonych turystów, pozując do zdjęć. Płyniemy dalej do Jaskiń Keri dzięki temu,że znajujemy się na małej motorówce mamy możliwość wpłynięcia do kilku grot i jaskiń. Blue Caves zaskoczyła nas przeróżnymi odcieniami błękitów.

Przepływamy między dwiema ogromnymi skałami Mizytria małą i dużą. Czas upływa nam bardzo przyjemnie przy szklaneczce greckiego wina. Kolejnym przystankiem jest przepiękna wyspa Marathonisi , która swoim kształtem przypomima ogromnego żółwia. Na tej wyspie znajduje się również miejsce lęgowe Caretta-Caretta . Rajska plaża należy do terenu Morskiego Parku Narodowego . Na plaży zostajemy ponad godzinę.

Uważam ,że podczas dwutygodniowego pobytu na wyspie zwiedzilismy ją całą , podziwiając przepiękne krajobrazy. Warto wrócić na Zakynthos aby ponownie poczuć się jak w raju. Jeśli znajdziesz pół godziny czasu wolnego, opowiedz nam i Ty swoje wspomnienia z podróży.

Czy zainteresowała Cię moja historia?

Co myślisz?